Holštýnský kůn

7. června 2009 v 21:27 |  plemena koní

Holštýnský kůň

Holštýnský kůň je starým teplokrevným plemenem. Jméno dostal podle Holštýnska, země, kde při ústí Labe leží Elmshorn, jeho domov. Dodnes se hlavní středisko chovu nachází v této oblasti. Podkladem chovu holštýnů byly místní chovy těžkých koní, kteří se kdysi pásli na nivách kolem Labe a jeho přítoků. Na počátku 14. století sloužily tyto nivy klášteru v Uetersenu na Haseldorfských baltech, při kterém byl vybudován hřebčín pro chov válečných i turnajových koní. Ve středověku velmi podporovali chovy těcjto koní dánští králové i vévodové šlesvicko-holštýnští.
Původ:

Hlavním střediskem chovu holštýna, nejstaršího teplokrevného koně v Německu, je okolí Elmshornu v Šlesvicko-Holštýnsku, kraji po němž byl pojmenován. Toto plemeno je založeno na místních koních, kteří žili na nivách kolem ústí Labe a jeho přítoku na sever od Hamburku. V novověku se z původního plemene vyšlechtil typ koně, který byl vzhledem ke svým kvalitám vyvážen ve velkém počtu do ciziny.
Současný vývoj
Po druhé světové válce se poptávka na trhu koně změnila; němečtí chovatelé se jí přizpůsobili a zcela cílevědomě začali produkovat sportovní koně. A toto východisko z nouze se ukázalo pro plemeno prospěšným: bylo zušlechtěno plnokrevníky. Holštýnský chovatelský svaz k zušlechťovacímu procesu používal dokonce více plnokrevníků než kterýkoliv jiný chovatelský svaz. V krátké době se holštýn stal víceúčelovým sportovním koněm o výšce 163-173cm. Nebyl chován k vyhraněné sportovní disciplíně a proto je vhodný pro všechny jezdecké sporty. Dnešní holštýn je lehčí, než starší typ a má z určitého hlediska kvality huntera. Je to skutečně všestranně výkonný kůň. Chody má lehké, dlouhé a pozoruhodně rytmické a pružné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama